Beef Talk

Aug 31, 2012

Calculating cost per unit is critical

Although it is true feed must be edible, free of digestive problems and compatible with the beef cow, that still leaves a large selection of alternative feedstuffs. Regardless what one is feeding, the first step is figuring cost per unit of desired nutrients.

You must Sign In or Register to access this content

Not a subscriber yet? Try WLJ free for 30 days!

Register to read WLJ's digital edition and enjoy unlimited access to the news source more livestock producers depend on.

Click here to begin your free 30 day trial subscription.

Current Users


Forget your password?
Subscribe

Current WLJ subscribers: Log in using your six-digit customer number, which you will find printed above your name on the mailing label of your weekly journal. Use the password wlj123, then go to the profile page to customize your password and log in as you wish.